Finlandiya Hükümeti, 2019 yılına kadar 2000 kişiye karşılıksız para verecek.

Evet evet her defasında uyguladıkları strateji ile bizleri kendilerine hayran bırakan İskandinav ülkeleri yine entresan (bizce değil) bir uygulamayı hayata geçirmeye hazır.

Bu uygulama ile işsiz olan insanların hayat standartlarını yükselterek onları çalışmaya iteceklerini düşünüyor Finlandiya hükümeti. Biz Türk mantığı ile ‘’salla başı al maaşı stratejisi’’ ile olaya yaklaştığımız için -hükümet para verecekse neden çalışayım abi? Diyoruz haliyle. Birtakım Finlandiya vatandaşının da içinde birazda olsa Türklük varmış ki onlarda öyle diolamış.

Federal sosyal güvenlik enstitüsü Kela, 2000 işsiz Finli’ye aylık 590 dolar(bu rakam Finlandiya’da hayati ihtiyaçlarınızı karşılayarak yaşabileceğiniz bir rakam) civarında para ödeyecek. Ocak 2017’de başlayan çalışmada kişiler bu süreç içerisinde iş aramaya çalışmayıp yan gelip yatsa bile bu para ödenmeye devam edecek.

Bu uygulamanın asıl amacının ise hayati ihtiyaçları karşılanan işsiz orducuğunun hatta mangasının –bizle kıyaslandığında manga oluyor o kusura bakmayın!- bu süre zarfı içerisinde göstereceği davranışları tespit etmekmiş. İçlerindeki Türkler ise bu kadar para verdiğiniz adamlar neden çalışsın kardeşim! Diyerek seslerini yükseltmeye devam etseler de uygulama artık hayata geçmiş durumda.

Ülkemiz ile yaptığımız kıyas sonucunda 2000 kişiye manga yakıştırması yaptıysak bizdeki rakamı da vermeliyiz : 3 milyon 493 bin kişi. Evet evet 3 milyar pardon milyon işsiz biz 3 milyon.

Rakamları okurken yüzümüz düştüyse ve işsizlik maaşının zorlu şartları/işsizlik sorunu düşünüldüğünde böyle bir sisteme bizim de ihtiyacımız olduğu çok aşikar.