Emniyet Genel Müdürlüğü, Uber’le ilgili tüm illere talimat göndererek ‘’korsan taşımacılık’’ yapmak suçundan hem şoföre hem de yolcularına ceza kesilmesini istedi.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Uber Genel Merkezi, “İstanbul’daki UberXL araçlarımızda Ulaştırma Bakanlığı’ndan ve İstanbul Belediyesi’nden gerekli belgeler temin edildi ve vergimizi vererek çalışıyoruz. Gerekli belgelere (D2) sahip olduğumuz için korsan diye tabir edilen yasadışı taşımacılık unsurlarına uygulanan cezalar bize uygulanmamalı. Kanunun farklı şekillerde yorumlanması yenilikçi teknolojilerin önünü kapatıyor. Amerika’da New York, San Francisco, Los Angeles, Fransa’da Paris Uber’in en yaygın olarak kullanıldığı şehirlerden. Uber, ulaşım teknolojisiyle şehirlere katkı sağlamak için bütün dünyada bakanlıklar ve belediyeler ile el ele çalışıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Peki kimdir bu Uber?

Uber, akıllı telefonunuza indreceğiniz mobil aplikasyonu ile uygun fiyatlara ‘’vip’’ konforda yolculuklar edebildiğiniz bir sistem.

Kullanılmaya başlandığı tarihten itibaren büyük ilgi gören Uber birçok ülkede taksiciler tarafından tepkiyle karşılanmıştı.
Bakalım ilerleyen zamanlarda Uber ve taksiciler arasında süren rekabet hangi noktalara gelecek?