Jerome McCarthy’nin 60 yıl önce iletişim ve pazarlama dünyasının hizmetine sunduğu ‘’4 P ‘’ kuralı daha güncel ve gerçekci bir şekilde ‘’4 M’’ ile yenilendi.

Peki nedir bu 4 M?

• Merchandise (Emtia)
Pazarlaması yapılacak olan şey yalnızca ‘’ürün’’ değil artık. Hizmetler,insanlar,fikirler,hareketler,organizasyonlar ve daha bir sürü kavramsal ideal…
Pazarlaması yapılacak ‘’kimliği’’ en iyi ifade eden şey günümüzde ‘’ürün’’ değil ‘’emtia’’dır. Bu kavarm içerisine neredeyse her şey dahil olduğu için çok daha fazla kapsayıcı bir terimdir.

• Market (Pazar)
İkinci basamakta ise pazar kavramı bulunuyor. Çoğu iletişim çalışmalarında dikkat edilmesi gereken bu unsur son sıralara atılırken doğrudan ‘’mesaj’’ bölümüne yoğunlaşlıyor. Oysa ki pazarı bilmeden,araştırmadan,pazar dinamiklerini test etmeden mesaja yoğunlaşmak başarısız çalışmalara neden oluyor. Pazarda yoğunlaşılması gereken adımlar tekrar tekrar gözden geçirilmeli,slogan ve marka arasındaki uyum sağlanmalı.

• Media (Medya)
Bir sonraki karar konusu ise medya. Yeni bir markanın lansman arifesindeyseniz,tercihiniz kuvvetle ihtimal halkla ilişkiler çalışmalarından yana olacaktır. Howard Schultz, Starbucks’ta tam olarak bu stratejiyi uyguladı. Yeni bir markanın ‘’tüketici reklamları ile ürün lanse etmesi oldukça zor’’ diyor Schultz ve ekliyor ‘’Çünkü tüketiciler geçmişte olduğu kadar ilgi göstermiyorlar bu pratiğe.’’

• Message (Mesaj)
Pazarlama karması mesajın netleşmesi ile sonlanıyor. Makbulu tek bir mesajın tek bir pazar hedefinde tek bir mecra üzerinde yoğunlaşmasıdır.

Gelecek iletişim çalışmları pazarlama-karmalı bir beyin fırtınasından geçecek (şuan geçiyor…)